• Historia szkoły

• Szkoła we wsi Tuczno istniała już w XVIII wieku, w 1774 roku chodziło do niej 25 dzieci. Dziś w starym budynku szkolnym mieści się biblioteka i świetlica, a wcześniej było przedszkole.

Polska szkoła w Tucznie zaczęła swoją działalność we wrześniu 1945 roku. Od 1946 roku szkoła mieściła się w budynku stanowiącym własność Gromadzkiej Rady Narodowej w Bobrówku. W szkole była tylko jedna izba lekcyjna, uczyły się w niej 4 oddziały łączone. Pozostałe pomieszczenia przeznaczone były na kancelarię i mieszkanie nauczyciela. W 1956 roku podwyższono stopień organizacyjny szkoły o jeden oddział. Kosztem mieszkania nauczyciela utworzona została dodatkowa izba lekcyjna. Od 1956 roku miejscowa szkoła miała siedem oddziałów i 4 nauczycieli.  Od tego czasu dzieci uczyły się również w dwóch izbach mieszczących się w pałacu. W 1959 roku w pałacu były już trzy pomieszczenia do nauki, ponadto użytkowany był duży pałacowy holl, który pełnił rolę sali gimnastycznej, dzięki temu ponownie izba lekcyjna szkoły stała się mieszkaniem nauczyciela. W styczniu 1966 roku z powodu pożaru pałacu izby lekcyjne mieściły się w trzech budynkach: dwie znajdowały się w budynku szkolnym, jedna w nieopalonej części pałacu i jedna w mieszkaniu prywatnym. W roku szkolnym 1967-1968 dwie izby szkolne mieściły się w głównym budynku szkoły oraz trzy klasy w dwóch budynkach prywatnych administrowanych przez PGR. Ze względu na bardzo trudne warunki lokalowe w Tucznie została wybudowana nowa szkoła, którą do użytku oddano we wrześniu 1968 roku.

(fragment tekstu z opracowania p. T. Federa)