• Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:

      • Wtorek:

        07:20 –  08:20 (60 min)

        Czwartek:

        11:35 –  12:05 (30 min)

        Piątek:

        11:35 –  13:05 (90 min)

         

        W razie potrzeby książki można wypożyczać również

        w innych dniach i godzinach po wcześniejszym uzgodnieniu tego faktu z bibliotekarzem.

         

         

    • WolneLektury.pl

      Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki.


      • Edward Szymański "Książka"

         

        Witam cię kartek szelestem,
        Tytułem na pierwszej stronie,
        witam!
        Bo po to przecież jestem,
        Żebyś mnie ujął w dłonie
        I czytał!

        Kiedy ci smutno będzie,
        Kiedyś samotny, chory;
        Bez przyjaciela -
        Ja z tobą pójdę wszędzie,
        Poprzez zimowe wieczory,
        W kraje wesela.

        Będziesz wraz ze mną oglądać
        Baśnie i cuda, i dziwy
        Na końcu świata
        Po niebie, po morzach, i lądach
        jako te ptaki szczęśliwe
        będziemy latać.

        Ja cię bez trudu nauczę

        Tego, co przydać się może

        Choćby po latach paru.

        Ja tobie słowem, jak kluczem,

        Cudowny sposób otworzę

        pałace czarów.

      • PROŚBA KSIĄŻKI DO DZIECI

      • 1. Chcę być zawsze czysta i ładna.

        2. Dotykaj mnie tylko czystymi rękami.

        3. Nie czytaj przy jedzeniu bo mnie pobrudzisz.

        4. Nie przełamuj mi grzbietu

        5. Używaj zakładki.

        6. Nie śliń palca gdy przewracasz moje kartki.

        7. Nie zaginaj moich rogów.

        8. Nie pisz i nie rysuj po moich kartkach.

        9. Nie lubię spać na podłodze-odłóż mnie na półkę.

        10. Zaprzyjaźnij się ze mną a pokażę ci cały świat i nauczę wielu rzeczy.


      • Narodowe Czytanie w naszej szkole

      • Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się dwunasta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. W naszej szkole w tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas I-VIII z nauczycielami, a naszą lektorką była Pani Monika Grabowska. 

        Narodowe Czytanie to największa w Polsce akcja upowszechniająca czytelnictwo i polską literaturę klasyczną.

    • "Poranek z książką" - przedszkolaki i zerówka

    • 14 września grupa przedszkolna i zerówka wysłuchały w ramach "Poranka z książką" dwóch bajek edukacyjnych. Nasi najmłodsi uczniowie  z uwagą słuchały czytanych utworów oraz opowiadali na pytania dotyczące tekstu.

      • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      • 29 września 2023 roku w naszej szkole odbyła się niecodzienna akcja związana Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. W ramach tego wydarzenia kilku nauczyciel oraz uczeń klasy VII odczytali różne wersje językowe „Małego Księcia” autorstwa Antoine’a de Saint Exupéry’ego.  Uczniowie mieli okazję wysłuchać wersji polskiej, niemieckiej, angielskiej i francuskiej. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonię tego projektu. 

    • "Poranek z książką" - przedszkolaki i zerówka

    • 17 października grupa przedszkolna i zerówka w ramach "Poranka z książką" wysłuchały opowiadania z książki "Bajki wspierajki. Pomocne pojazdy".

      • "Przerwa na czytanie"

      • 26 października 2023 roku w naszej szkole została zorganizowana po raz kolejny akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”. Akcja organizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Jej celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie, że czytanie jest ciekawe a po książkę można sięgać w różnych miejscach i sytuacjach.

        Ten dzień był wyjątkowy, inny niż wszystkie, bo spędzony z książką. Od rana obecni w szkole uczniowie rozpoczęli akcję czytelniczą pod opieką swoich nauczycieli. Czytano w klasach, na dywanie, na korytarzu i oczywiście w bibliotece. Jednym słowem – CZYTANO! WSZĘDZIE! Podczas wszystkich przerw śródlekcyjnych uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. W tym roku dzięki współpracy z firmą LEGIMI uczniowie mogli również bezpłatnie skorzystać z 40 tytułów książek w formie ebooków i synchrobooków. Miejsce do czytania każdy wybierał sam. W akcji wzięły udział wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawcami.

        Akcja objęła również najmłodszych czytelników – dzieci przedszkolnych z grup 3-4 latków oraz 5-6 latków. Przedszkolaki wysłuchały wierszy Jana Brzechwy czytanych przez panią Iwonę Kamzelską - szkolnego pedagoga specjalnego. Dzieci były zachwycone.

        Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego czytania na przerwie. Podziękowania należą się również nauczycielom za czynny udział w akcji i dawanie dobrego przykładu swoim podopiecznym, jak również za życzliwość i miłą współpracę.

      • Dzień Postaci z Bajek

      • Dnia 5 listopada br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek.  

        W tym dniu chętne dzieci z grup przedszkolnych oraz klas I-III przyszły przebrane w piękne bajkowe stroje, za co każdy z nich otrzymał pamiątkowy medal. Na przerwach zostały zorganizowane zabawy dla dzieci przy muzyce z bajek. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło uczniom dużo radości. 

    • Wizyta klasy I w bibliotece szkolnej

    • W piątek 10 listopada br. uczniowie klasy I odwiedzili szkolną bibliotekę, zapoznali się z jej cały księgozbiorem, a zwłaszcza z książkami do czytania w klasach I-III. W tym dniu uczniowie klasy I oficjalnie zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Każdy uczeń wypożyczył książkę do samodzielnego czytania w domu. Brawo!

         

      • Przedświąteczne czytanie "Opowieści wigilijnej"

      • Dnia 7 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie klas IV-VIII w ramach akcji czytelniczej pt. „Opowieść wigilijna”. Uczniowie wysłuchali fragmentów pochodzących z pierwszego rozdziału książki w języku angielskim i polskimu. Następnie odpowiadali na pytania do tekstu oraz rozwiązywali zadania matematyczne związane z lekturą. Na koniec wspólnie zaśpiewali kolędę „Jingle Bells”.

    • Patroni roku 2024

    • Witold Gombrowicz – 120. rocznica urodzin

      Witold Gombrowicz na balkonie willi w Vence

      „Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału” – tak zapisano w uzasadnieniu uchwały. W 2024 roku przypada 120. rocznica urodzin pisarza.

       

      Czesław Miłosz – 20. rocznica śmierci
      Czesław Miłosz

      Hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę. W 2024 roku W dwudziestą będzie obchodzona 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza. W uchwale podkreślono, że „jako pisarz i myśliciel stał się jednym z największych autorytetów intelektualnych. Jego twórczość zakorzeniona w najwspanialszych wieloetnicznych tradycjach polskiej kultury reprezentuje zarazem dziedzictwo Europy Środkowo-Wschodniej, narodów, których udziałem było doświadczyć i zmagać się ze skutkami nazizmu i komunizmu. Zarazem w swojej twórczości Miłosz przekracza granice kultur, gatunków i języków: był znawcą i tłumaczem Biblii, poezji polskiej, europejskiej i amerykańskiej, a nawet dzieł Dalekiego Wschodu. Światowe uznanie przyniósł mu, wydany we wczesnych latach 50. na emigracji tom esejów „Zniewolony umysł”, który stanowi przenikliwą, do dziś nietracącą na aktualności analizę świadomości porażonej przez totalitarne utopie jedną z najważniejszych książek XX w”.

       

      Marek Hłasko – 90. rocznica urodzin

      Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni”. 50 lat temu zmarł Marek Hłasko |  dzieje.pl - Historia Polski

      W 2024 roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica jego urodzin. Ten wybitny prozaik i autor scenariuszy filmowych został doceniony za „uniwersalny wymiar twórczości”. W uchwale podkreślono jego „wiarygodne ujęcie rzeczywistości i potoczny język zjednały mu rzesze czytelników” oraz podano, że „był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata”. Przypomniano o debiucie opowiadań „Baza Sokołowska” i „Pierwszy krok w chmurach”. Wspomniano o emigracji i kolejnych utworach „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” oraz „Piękni dwudziestoletni”.

       

      Melchior Wańkowicz – 50. rocznica śmierci

      Melchior Wańkowicz

      Jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii, ojciec reportażu. Jak określono w uchwale „był wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa”, który „opisując rzetelnie rzeczywistość służył wspólnocie”. W 2024 roku przypada 50. rocznica jego śmierci. W uchwale przypomniano czas, w których tworzył i utwory z tym związane takie jak „Sztafeta”, „Dzieje rodziny Korzeniowskich”, „Westerplatte”, „Bitwa o Monte Cassino”. Przytoczono też cykl „Od Stołpców po Kair”, który był zapisem jego własnych losów i zbiorem reportaży o spotkanych Polakach, losach emigrantów i tworzeniu wojsk polskich”. 

       

       

      Ponadto Rok 2024 został ogłoszony Rokiem:

      • Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

      • Romualda Traugutta

      • Wincentego Witosa
      • Zygmunta Miłkowskiego
      • Rodziny Ulmów
      • Kazimierza Wierzyńskiego
      • Polskich Olimpijczyków.

       

      Źródło informacji: https://lustrobiblioteki.pl/2023/07/lista-patronow-roku-2024-lista-dla-bibliotek/

      /

    brak danych