• Laboratoria Przyszłości

        • Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

          Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

          W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia.

           

          Szkoła Podstawowa w Tucznie  w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 30 000,000 zł.  W ramach tej kwoty wykonano zakup poniższego wyposażenia:

          • drukarka3D flash forge adventurer 4 wifi
          • filament Z – ultra M200prof biblioteka zasobów z pakietem oprogramowania
          • mikrostacja lutownicza
          • zestaw arduino – mikrokontrolre, falownik, przewody, opornik
          • aparat cyfrowy z kamera FHD Sony, bluetooth, wifi, streaking, sanki
          • Gembal Sony, rozkadany
          • Mikrofon kierunkowy Sony
          • Statyw do aparatu triopo z głowicą
          • Zestaw oświetleniowy
          • Zestaw mikrofonów z mikroportami

           

          Zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych przez Uczniów naszej Szkoły. Uatrakcyjni zajęcia i umożliwi  zdobycie praktycznych umiejętności.

        • SPRAWOZDANIE – WRZESIEŃ

        • Wrzesień to początek naszej pracy ze sprzętem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.  Uczniowie zostali zapoznani ze sprzętem audiowizualnym. Wykorzystywali go na zajęciach z wychowania fizycznego, do rejestrowania startu niskiego. Uczniowie przygotowywali sample i klipy muzyczne  piosenek  edukacyjnych  z użyciem sprzętu audiowizualnego.  Nagrywali próby oraz tworzyli finalne kompozycje, oceniali efekty  pracy i utrwalali niemieckie  słownictwo poprzez odsłuch oraz  korygowanie błędów fonicznych w wymowie. Korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach programu przełamywali opory do występów publicznych. Pracowali ze sprzętem podczas wyjść poza teren szkoły, nagrywali budynki i obiekty znajdujące się w naszej miejscowości.  Chętni korzystali z klocków do budowy robotów – dowiedzieli się jak samodzielnie skonstruować robota z użyciem zestawu  Jimmu Box.  Lekcje informatyki prowadzone z takimi pomocami sprawiły uczniom wiele radości.

           

                        

        • SPRAWOZDANIE – PAŹDZIERNIK 

        • Październik to kolejny miesiąc naszej przygody ze sprzętem zakupionym w ramach programu.  Wykorzystywaliśmy go przy organizacji imprez szkolnych i  kampanii  takich jak „Dzień Dyni”, „Śniadanie Daje Moc”, „Dzień Drzewa” ,  „Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca”. Uczniowie mogli wcielić się w fotoreporterów i przygotowywać dokumentację tych ważnych dni w historii naszej szkoły. Na zajęciach z przyrody fotografowano zjawiska przyrodnicze, a na plastyce wykorzystywano wcześniej zrobione zdjęcia do tworzenia karykatur. Uczniowie ćwiczyli dykcję nagrywając swoje wystąpienia, analizowali  błędy jakie popełniali w czasie swoich wystąpień.  W październiku przygotowywano nagrania wywiadu w formie zapisu audio-wideo z użyciem sprzętu, wdrażano w ten sposób  kompetencje zawodowe w zakresie dziennikarstwa telewizyjnego.  Uczniowie na lekcjach informatyki i kola zainteresowań zostali zapoznani z programem do wydruku 3D. Poznali budowę drukarki 3D i jej przeznaczenie. Bardzo zainteresowały ich wydruki jakie  można otrzymać przy jej zastosowaniu.  Samodzielnie projektowali, dzięki czemu doskonalili swoje umiejętności z programem do tworzenia wydruków. 

        • SPRAWOZDANIE – LISTOPAD

        • W kolejnym miesiącu – listopadzie, uczniowie naszej szkoły również wykorzystywali sprzęt zakupiony w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości. Uatrakcyjnił on zajęcia z informatyki. geografii, plastyki, techniki, języka niemieckiego, jak i angielskiego. Również młodsze dzieci z  klas I – III jak i „zerówkowicze” oraz  przedszkolaki uatrakcyjnili swoje zajęcia dzięki  udziałowi w programie Laboratoria Przyszłości. Wykorzystywano aparat do rejestrowania krajobrazów, do fotografowania drzew  celem poznania nowych gatunków, które wykorzystujemy w rożnach dziedzinach życia jak i do fotografowania efektów pracy na lekcji – wykonanie sałatki owocowej na języku niemieckim.  Aparat i kamera również posłużyły do przygotowania filmików i fotorelacji z imprez i kampanii realizowanych w naszej szkole takich jak: „Dzień Drzewa”, „Czyste Powietrze Wokół Nas”, „ Dzień Bajek” – pokaz mody bajkowej, „Andrzejki”, „Dzień Pluszowego Misia”. Uczniowie pracując na zajęciach z języka angielskiego jak i na kółku teatralnym wykorzystywali mikrofony z mikroportami do nagrywania scenek, przygotowywania się do występów. Mikrofony pomogły również przeprowadzić warsztaty o emocjach – prowadzone przez aktorkę Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. W listopadzie odbyło się również szkolenie z obsługi drukarki 3D- projektowanie, obróbka, tworzenie wydruków. Uczniowie samodzielnie projektowali i tworzyli w programie do modelowania 3D, edytowali przedmioty do druku i je drukowali. Zapoznano również  uczniów z technologią 3D. Omówiono zastosowanie wydruków w medycynie, przemyśle oraz życiu codziennym. 

           

        • SPRAWOZDANIE - GRUDZIEŃ

        • Grudzień to miesiąc, w którym wszyscy czujemy już magię zbliżających się świąt. Zajęcia prowadzone w ramach programu Laboratoria Przyszłości pomogły nam przygotować się do nich jeszcze lepiej. Uczniowie na zajęciach informatycznych projektowali własne śnieżynki 3D (projekt Tinkercard) i je drukowali. Przygotowywali różne świąteczne projekty. Wykonywali pierniczki bożonarodzeniowe wykorzystując do tego foremki wydrukowane na drukarce 3D.  Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali dla emerytowanych pracowników naszej szkoły małe upominki – szopki betlejemskie – zawieszki na choinkę – wykonane na drukarce  3D.  Wyposażenie zakupione w ramach programu pomogło również przygotować ciekawe lekcje historii, języka angielskiego i zajęć  kółka polonistycznego. Uczniowie wykorzystywali zestawy mikrofonów z mikroportami  do  poznawania  legend dotyczących powstania państwa polskiego, czytali również    „A Christmas Card”- na języku angielskim.  Dzięki wykorzystaniu kamery i oświetlenia na zajęciach z koła polonistycznego i zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie mogli nagrać swoje przemówienia  celem późniejszego analizowania błędy i wyciągali wnioski na przyszłość. 

        • SPRAWOZDANIE - STYCZEŃ

        • W styczniu uczniowie wykorzystywali aparat fotograficzny na wielu lekcjach. Na chemii fotografowali modele atomów i cząsteczek, na języku angielskim nagrywali swoje projekty semestralne zaś na języku niemieckim wykorzystywali go do utrwalenia swojej wiedzy – nagrania lekcji powtórzeniowej. Miesiąc styczeń, to również czas kiedy uczniowie młodszych klas poznali pracę z drukarką 3D. Zaczęli on swoja przygodę z projektowaniem wydruków. Klasy starsze zaś przygotowywały z jej pomocą materiały dydaktyczne – projektowali i drukowali postacie z lektur obowiązkowych np. Małego Księcia. W związku z tym, że styczeń to czas karnawału nie zabrakło również wydruków związanych z balem przebierańców. Uczniowie klasy I, wzorując się na wydrukowanej masce, przygotowywali swoje projekty. Drukarka 3D okazała się również pomocna przy przygotowywaniu rekwizytów teatralnych. Zaprojektowano i wykonano przy jej użyciu okulary, które wykorzystano do spektaklu jasełkowego ”Uwierz w Boże Narodzenie”.

           

        • SPRAWOZDANIE - LUTY

        • W lutym uczestnicy kółka teatralnego mieli możliwość obejrzenia spektaklu jasełkowego pt. "Uwierz w Boże Narodzenie”, nagranego za pomocą kamery cyfrowej. Dzięki projekcji przeprowadzili analizę poszczególnych scen. Był to również miesiąc, w którym uczniowie korzystali z drukarki 3D. Projektowali w programie Tinkercad logo szkoły, które wykorzystali później jako prezent dla pracowników Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na zajęciach z terapii ręki uczniowie naciskali, głaskali i przeplatali sznurówkami guziki wydrukowane za pomocą drukarki 3D, rozwijając w ten sposób swoją motorykę małą i ćwicząc dłonie.

        • SPRAWOZDANIE - MARZEC

        • W kolejnym miesiącu – marcu, uczniowie naszej szkoły również wykorzystywali sprzęt zakupiony w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości. Uatrakcyjnił on zajęcia z wielu przedmiotów. Wykorzystywano aparat do rejestrowania wzrostu roślin.  Aparat i kamera również posłużyły do udokumentowania Pierwszego Dnia Wiosny. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wykonali fotobudkę z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki i każdy chętny uczeń miał okazję zrobić sobie wesołe zdjęcie. Uczniowie na lekcjach techniki zapoznali się z instrukcją obsługi lutownicy, dzięki której wypalali własne wzory w drewnie. Na języku polskim i na matematyce wykorzystywano kostki wydrukowane na drukarce 3D.

        • SPRAWOZDANIE - KWIECIEŃ

        • Kwiecień to kolejny miesiąc naszej pracy ze sprzętem zakupionym w ramach programu. Najczęściej wykorzystywany był aparat fotograficzny. Uczniowie klasy IV w ramach lekcji przyrody dokumentowali różne formy terenu znajdujące się w okolicy szkoły. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariusza fotografowali klomb przed szkołą, obserwując w ten sposób wzrost posadzonych przez siebie roślin. Nasi młodsi uczniowie z okazji Dnia Ziemi wybrali się na wycieczkę do lasu w Rokitnie, gdzie fotografowali naturalne okazy roślin i zwierząt. Na lekcjach matematyki nadal wykorzystywano kostki matematyczne wydrukowane na drukarce 3D.

        • SPRAWOZDANIE - MAJ

        • W maju uczniowie w ramach projektu korzystali głównie z wydrukowanych za pomocą drukarki 3D kostek edukacyjnych. Kostki ortograficzne pozwoliły na ćwiczenie ortografii w inny sposób - to los decydował, na jaką trudność trafił dany uczeń. Wystarczyło rzucić kostką i podać słowo z wylosowaną zasadą ortograficzną. Uczniowie na lekcjach matematyki utrwalali tabliczkę mnożenia wykorzystując do tego kostki matematyczne.  Samodzielne zaprojektowana przez nich pomoc dydaktyczna sprawiała im wiele radości. Pracując w grupach odpytywali siebie wzajemnie i mile spędzali czas. Dzięki kostkom samodzielnie tworzyli zasady gry, współpracowali w grupie i utrwalali działania matematyczne. Nauka przez zabawę pozwalała w jednym czasie zaangażować całą klasę.

        • SPRAWOZDANIE - CZERWIEC

        • Na początku czerwca w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka, w czasie którego każdy uczeń i nauczyciel naszej szkoły dostał pamiątkowym medal wydrukowany za pomocą drukarki 3D. Na zajęciach świetlicowych uczniowie powtarzali podział Polski na województwa, układając mapę naszego kraju z elementów 3D. W tym miesiącu wykorzystywaliśmy również aparat zakupiony w ramach projektu, dzięki któremu mogliśmy uwiecznić okazy przyrody w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze oraz udokumentować zakończenie roku przedszkolnego i pożegnanie absolwentów. Do ostatniego działania przydał nam się również zestaw mikrofonów z mikroportami.